  • NT732ATTD104J3800J
NT732ATTD104J3800J
advertisement
Manufacturer No:
NT732ATTD104J3800J
HK JDW NO:
430-NT732ATTD104J3800J
Package:
0805
Purchasing and Inquiry
NT732ATTD104J3800J Overview
0805 includes it as a convenience. A maximum operating temperature of 125°C is required for the reliable operation of NTC thermistors. Thermistors featuring NTC technology can be operated at temperatures down to -55°C for reliability. These NTC thermocouples have 2 terminals. There is an electronic component that can absorb a power dissipation of 0.005W.
NT732ATTD104J3800J Features
100kOhm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.005W
5% Tolerance
NT732ATTD104J3800J Applications
There are a lot of KOA Speer Electronics, Inc. NT732ATTD104J3800J NTC Thermistors applications.
  • Automotive electronics
  • Temperature regulation and measurement
  • Heating, Ventilation & Air Conditioning
  • Automotive Electronics
  • Temperature measurement and compensation
  • Temperature detection for CPU and memory device
  • Refrigeration
  • Temperature compensation of display contrast
  • Electronic Thermometers
  • Protection of power transistors in various electronic circuits and more
Step5Bar-code shipping tag
NT732ATTD104J3800J
  • Package / Case
    0805
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    100kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Power Rating
    5mW
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.005W
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE SENSING
  • Thermal Sensitivity Index
    3800 K
  • Height
    500μm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm