  • NTB75N03RT4
NTB75N03RT4
advertisement
Manufacturer No:
NTB75N03RT4
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NTB75N03RT4
Datasheet:
NTB75N03RT4
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tape & Reel (TR) 8m Ω @ 20A, 10V ±20V 1333pF @ 20V 13.2nC @ 10V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Quantity:
In Stock : 24177
Step5Bar-code shipping tag
NTB75N03RT4
    Select All
  • Mount
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e0
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Voltage - Rated DC
    25V
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Current Rating
    75A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Dissipation-Max
    1.25W Ta 74.4W Tc
  • Element Configuration
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    74.4W
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    8m Ω @ 20A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    2V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    1333pF @ 20V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    9.7A Ta 75A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    13.2nC @ 10V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    4.5V 10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Turn-Off Delay Time
    18.4 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    75A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    9.7A
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    25V
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    225A