  • NTB90N02T4
NTB90N02T4
advertisement
Manufacturer No:
NTB90N02T4
HK JDW NO:
598-NTB90N02T4
Datasheet:
NTB90N02T4
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tape & Reel (TR) 5.8m Ω @ 90A, 10V ±20V 2120pF @ 20V 29nC @ 4.5V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Quantity:
In Stock : 2525
Step5Bar-code shipping tag
NTB90N02T4
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e0
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Voltage - Rated DC
    24V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Current Rating
    90A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Dissipation-Max
    85W Tc
  • Element Configuration
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    85W
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    5.8m Ω @ 90A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    3V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    2120pF @ 20V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    90A Ta
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    29nC @ 4.5V
  • Rise Time
    90ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    4.5V 10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    60 ns
  • Turn-Off Delay Time
    28 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    90A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.0058Ohm
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    24V
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    200A