  • NTBV75N06T4G
NTBV75N06T4G
advertisement
Manufacturer No:
NTBV75N06T4G
HK JDW NO:
598-NTBV75N06T4G
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tape & Reel (TR) 9.5m Ω @ 37.5A, 10V ±20V 4510pF @ 25V 130nC @ 10V 60V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Quantity:
In Stock : 2819
Step5Bar-code shipping tag
NTBV75N06T4G
    Select All
  • Factory Lead Time
    25 Weeks
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Max Power Dissipation
    2.4W
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    3
  • Reference Standard
    AEC-Q101
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Operating Temperature (Max)
    175°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    9.5m Ω @ 37.5A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    4510pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    75A Ta
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    130nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    60V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Continuous Drain Current (ID)
    75A
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.0095Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    225A
  • DS Breakdown Voltage-Min
    60V