  • NTCLE203E3472GB0
NTCLE203E3472GB0
advertisement
Manufacturer No:
NTCLE203E3472GB0
HK JDW NO:
886-NTCLE203E3472GB0
Datasheet:
NTCLE203E3472GB0
Purchasing and Inquiry
NTCLE203E3472GB0 Overview
Thermistors from NTC come in the form of a Bulk package. In order to make it as convenient as possible, it has been included in the Bead package. To make NTC thermistors work the resistance tolerance must be ±2%. In order to ensure reliable performance, NTC thermistors should be set to -40°C~125°C. Each of these NTC thermistors has a total of 2 terminations. The NTC thermistors must have the 2 pins connected for them to work properly. In addition, the electronic component has the capability of absorbing power dissipation of 0.1W. A NTC thermistor is capable of dissipating 100mW of power.
NTCLE203E3472GB0 Features
2 Pins
Package/Case: Bulk
Operating Temperature: -40°C~125°C
4.7kOhm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.1W
Mounting Type: Through Hole
2% Tolerance
NTCLE203E3472GB0 Applications
There are a lot of Vishay BC Components NTCLE203E3472GB0 NTC Thermistors applications.
  • Automotive Electronics
  • Temperature compensation of display contrast
  • Temperature detection for CPU and memory device
  • Heating, ventilation & air conditioning
  • Refrigeration
  • Liquid Level Sensing
  • Temperature compensation for semiconductor devices
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Temperature control of Switch Mode Power Supplies
Step5Bar-code shipping tag
NTCLE203E3472GB0
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Bead
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Tolerance
    2%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • Termination
    Radial
  • Resistance
    4.7kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Power Rating
    100mW
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Depth
    3mm
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Lead Pitch
    2.54mm
  • Lead Length
    38mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Voltage
    500V
  • Accuracy
    0.75 %
  • Response Time
    1.7 s
  • Resistance Tolerance
    ±2%
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE SENSING
  • Resistance in Ω @ 25°C
    4.7k
  • B Value Tolerance
    ±0.75%
  • B25/85
    3977K
  • Thermal Sensitivity Index
    3977 K
  • Length
    3.6mm
  • Width
    3.4mm