  • NTCLE213E3212GMB0
NTCLE213E3212GMB0
advertisement
Manufacturer No:
NTCLE213E3212GMB0
HK JDW NO:
886-NTCLE213E3212GMB0
Datasheet:
NTCLE213E3212GMB0
Purchasing and Inquiry
NTCLE213E3212GMB0 Overview
It is common to find NTC thermistors packaged in the form of a Bulk. In order to make things easier, it is included in the package Bead. When using NTC thermistors, resistance tolerance is ±2%. When setting NTC thermistors to -55°C~150°C, it will ensure reliable performance. NTC thermistors are reliable when operating at 150°C. At -55°C, NTC thermistors are reliable. To make an NTC thermistor work properly, it needs to have the 2 pins connected. It's 100mW power that the NTC thermistors can put out. Thermistors manufactured by NTC are capable of dissipating a maximum of 100mW of power.
NTCLE213E3212GMB0 Features
2 Pins
Package/Case: Bulk
Operating Temperature: -55°C~150°C
2.1kOhm Resistance
Mounting Type: Free Hanging
2% Tolerance
NTCLE213E3212GMB0 Applications
There are a lot of Vishay BC Components NTCLE213E3212GMB0 NTC Thermistors applications.
  • Temperature measurement,compensation in consumer and industrial applications
  • Protection of power transistors in various electronic circuits and more
  • Refrigeration
  • Temperature compensation for ink-viscosity (Inkjet Printer)
  • Temperature compensation for crystal oscillator
  • Mobile phones
  • Water heaters
  • Electronic Thermometers
  • Temperature compensation of display backlighting (CCFL)
  • Battery packs
Step5Bar-code shipping tag
NTCLE213E3212GMB0
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Tolerance
    2%
  • Resistance
    2.1kOhm
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Lead Length
    1.22 31.00mm
  • Power - Max
    100mW
  • Resistance Tolerance
    ±2%
  • Resistance in Ω @ 25°C
    2.1k
  • B Value Tolerance
    ±1%