  • NTCS0603E3472JHT
NTCS0603E3472JHT
advertisement
Manufacturer No:
NTCS0603E3472JHT
HK JDW NO:
886-NTCS0603E3472JHT
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
NTCS0603E3472JHT
Purchasing and Inquiry
NTCS0603E3472JHT Overview
NTC thermistors are packaged as a Tape & Reel (TR). This is included in package 0603 (1608 Metric) for your convenience. For NTC thermistors to function, they must have a resistance tolerance of ±5%. A temperature setting of -40°C~150°C is required to ensure reliable performance of NTC thermistors. It is noted that these NTC thermistors have a total of 2 terminations. It is necessary to connect the 2 pins of NTC thermistors so that they can function. Temperature sensors are capable of dissipating a maximum of 125mW of power.
NTCS0603E3472JHT Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
Automotive, AEC-Q200 Series
Operating Temperature: -40°C~150°C
4.7kOhm Resistance
Mounting Type: Surface Mount
5% Tolerance
NTCS0603E3472JHT Applications
There are a lot of Vishay BC Components NTCS0603E3472JHT NTC Thermistors applications.
  • Battery Packs and Portable Electronics
  • Electronic Thermometers
  • Temperature compensation for ink-viscosity (Inkjet Printer)
  • CD players
  • Liquid Crystal Display
  • Sensing and control in consumer and industrial applications
  • Medical Equipment and Apparatus
  • Temperature control of Switch Mode Power Supplies
  • Temperature regulation and measurement
  • Temperature detection of battery cells
Step5Bar-code shipping tag
NTCS0603E3472JHT
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    Automotive, AEC-Q200
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Resistance
    4.7kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power Rating
    125mW
  • Packing Method
    TR, PUNCHED PAPER
  • Max Power Dissipation
    125mW
  • Depth
    800μm
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Accuracy
    1 %
  • Resistance Tolerance
    ±5%
  • Thermistor Application
    OVERLOAD PROTECTION
  • Resistance in Ω @ 25°C
    4.7k
  • B Value Tolerance
    ±1%
  • B25/85
    3830K
  • Thermal Sensitivity Index
    3830 K
  • Height
    800μm
  • Length
    1.6mm