  • NTCS0805E3222HMT
NTCS0805E3222HMT
advertisement
Manufacturer No:
NTCS0805E3222HMT
HK JDW NO:
886-NTCS0805E3222HMT
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
NTCS0805E3222HMT
Purchasing and Inquiry
NTCS0805E3222HMT Overview
NTC thermistors are packaged as a Tape & Reel (TR). As a convenience, the package 0805 (2012 Metric) includes it. A NTC thermistor's resistance tolerance is ±3% in order to work. Setting the NTC thermistors' temperature to -40°C~150°C is the best way to ensure reliable performance. Providing NTC thermistors with a maximum operating temperature of 150°C facilitates reliable operation. Thermistors featuring NTC technology can be operated at temperatures down to -40°C for reliability. In order to make the NTC thermistors function properly, the 2 pins must be connected. The thermistors set their maximum power to 210mW.
NTCS0805E3222HMT Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
Automotive, AEC-Q200, NTCS0805E Series
Operating Temperature: -40°C~150°C
2.2kOhm Resistance
Mounting Type: Surface Mount
3% Tolerance
NTCS0805E3222HMT Applications
There are a lot of Vishay BC Components NTCS0805E3222HMT NTC Thermistors applications.
  • Heating, ventilation & air conditioning
  • Electronic Thermometers
  • Mobile phones
  • Compensation of pressure sensors
  • Temperature detection for CPU and memory device
  • Air-conditioning systems
  • Temperature compensation for semiconductor devices
  • Medical Equipment and Apparatus
  • Battery Packs and Portable Electronics
Step5Bar-code shipping tag
NTCS0805E3222HMT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C
  • Series
    Automotive, AEC-Q200, NTCS0805E
  • Tolerance
    3%
  • Resistance
    2.2kOhm
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Power Rating
    210mW
  • Depth
    1.25mm
  • Power - Max
    210mW
  • Accuracy
    1 %
  • Resistance Tolerance
    ±3%
  • Resistance in Ω @ 25°C
    2.2k
  • B Value Tolerance
    ±1%
  • B25/85
    3600K
  • Length
    2mm