  • NTD24N06L-1G
NTD24N06L-1G
advertisement
Manufacturer No:
NTD24N06L-1G
HK JDW NO:
699-NTD24N06L-1G
Package:
TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Datasheet:
NTD24N06L-1G
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 45m Ω @ 10A, 5V ±15V 1.14pF @ 25V 32nC @ 5V 60V TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Quantity:
In Stock : 15749
Step5Bar-code shipping tag
NTD24N06L-1G
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Additional Feature
    LOGIC LEVEL COMPATIBLE
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    1.36W Ta 62.5W Tj
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    45m Ω @ 10A, 5V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    2V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    1.14pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    24A Ta
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    32nC @ 5V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    60V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    5V
  • Vgs (Max)
    ±15V
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    24A
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.045Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    72A
  • DS Breakdown Voltage-Min
    60V