  • NTD3055L170G
NTD3055L170G
advertisement
Manufacturer No:
NTD3055L170G
HK JDW NO:
598-NTD3055L170G
Datasheet:
NTD3055L170G
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 170m Ω @ 4.5A, 5V ±15V 275pF @ 25V 10nC @ 5V TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Quantity:
In Stock : 16707
Step5Bar-code shipping tag
NTD3055L170G
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    170m Ω @ 4.5A, 5V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    2V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    275pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    9A Ta
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    10nC @ 5V
  • Rise Time
    69ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    5V
  • Vgs (Max)
    ±15V
  • Fall Time (Typ)
    38 ns
  • Turn-Off Delay Time
    10 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    9A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    15V
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    9A
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    60V
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    27A
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Lifecycle Status
    LAST SHIPMENTS (Last Updated: 12 hours ago)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2010
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Voltage - Rated DC
    60V
  • Current Rating
    9A
  • Power Dissipation-Max
    1.5W Ta 28.5W Tj
  • Power Dissipation
    28.5W