  • NTD85N02RG
NTD85N02RG
advertisement
Manufacturer No:
NTD85N02RG
HK JDW NO:
598-NTD85N02RG
Datasheet:
NTD85N02RG
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 5.2m Ω @ 20A, 10V ±20V 2050pF @ 20V 17.7nC @ 5V TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Quantity:
In Stock : 7921
Step5Bar-code shipping tag
NTD85N02RG
    Select All
  • Mount
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2007
  • JESD-609 Code
    e3
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Voltage - Rated DC
    24V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Current Rating
    85A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Power Dissipation-Max
    1.25W Ta 78.1W Tc
  • Power Dissipation
    2.4W
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    5.2m Ω @ 20A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    2V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    2050pF @ 20V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    12A Ta 85A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    17.7nC @ 5V
  • Rise Time
    77ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    4.5V 10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    12 ns
  • Turn-Off Delay Time
    25 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    85A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    12A
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.0052Ohm
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    24V
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    192A