  • NTMFS5H600NLT3G
NTMFS5H600NLT3G
advertisement
Manufacturer No:
NTMFS5H600NLT3G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NTMFS5H600NLT3G
Package:
8-PowerTDFN, 5 Leads
Datasheet:
NTMFS5H600NLT3G
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tape & Reel (TR) 1.3m Ω @ 50A, 10V ±20V 6680pF @ 30V 89nC @ 10V 60V 8-PowerTDFN, 5 Leads
Quantity:
In Stock : 14618
Step5Bar-code shipping tag
NTMFS5H600NLT3G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-PowerTDFN, 5 Leads
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Power Dissipation-Max
    3.3W Ta 160W Tc
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    1.3m Ω @ 50A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    2V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    6680pF @ 30V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    35A Ta 250A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    89nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    60V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    4.5V 10V
  • Vgs (Max)
    ±20V