  • NXE1S0303MC-R13
NXE1S0303MC-R13
advertisement
Manufacturer No:
NXE1S0303MC-R13
Manufacturer:
Murata Power Solutions
HK JDW NO:
540-NXE1S0303MC-R13
Package:
14-SMD Module, 5 Leads
Datasheet:
NXE1S0303MC-R13
Description:
DC/DC CONV 1W 3.3V SGL 3KV
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
NXE1S0303MC-R13
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-SMD Module, 5 Leads
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    NXE1 (1W)
  • Size / Dimension
    0.50Lx0.41W x 0.18 H 12.7mmx10.41mmx4.5mm
  • Feature
    SCP
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Isolated Module
  • Applications
    ITE (Commercial), Medical
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    66%
  • Voltage - Isolation
    3kV
  • Voltage - Input (Max)
    3.63V
  • Max Output Current
    303mA
  • Voltage - Output 1
    3.3V
  • Voltage - Input (Min)
    2.97V
  • Output Power
    1W
  • Height
    4.572mm