  • NXPSC10650BJ
NXPSC10650BJ
advertisement
Manufacturer No:
NXPSC10650BJ
HK JDW NO:
887-NXPSC10650BJ
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
NXPSC10650BJ
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Discontinued
  • Speed
    No Recovery Time > 500mA (Io)
  • Diode Type
    Silicon Carbide Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    250μA @ 650V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.7V @ 10A
  • Operating Temperature - Junction
    175°C Max
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    650V
  • Current - Average Rectified (Io)
    10A
  • Reverse Recovery Time
    0ns
  • Capacitance @ Vr, F
    300pF @ 1V 1MHz