  • NZ9F3V9ST5G
NZ9F3V9ST5G
advertisement
Manufacturer No:
NZ9F3V9ST5G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NZ9F3V9ST5G
Package:
SOD-923
Datasheet:
NZ9F3V9ST5G
Purchasing and Inquiry
NZ9F3V9ST5G Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 5μA @ 1V.3.35% is the maximum voltage (Tol) that can be supplied.A reverse leakage current that reaches 5μA is the maximum.In the course of operation, Zener (Nom) drops to zero voltage.Zener single diode reaches 900mV @ 10mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).For this device to operate properly, a peak reverse voltage of 5μA is recommended.
NZ9F3V9ST5G Features
reverse leakage current of 5μA @ 1V
5μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 5μA
NZ9F3V9ST5G Applications
There are a lot of ON Semiconductor NZ9F3V9ST5G applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
NZ9F3V9ST5G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Peak Reverse Current
    5μA
  • Voltage Tolerance
    3%
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOD-923
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Tolerance
    ±3%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    3.9V
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    100Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 1V
  • Power Dissipation
    200mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Impedance-Max
    100Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    3.9V
  • Forward Voltage
    900mV
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    4.03V
  • Zener Voltage
    4.025V
  • Voltage Tol-Max
    3.35%