  • NZ9F5V1T5G
NZ9F5V1T5G
advertisement
Manufacturer No:
NZ9F5V1T5G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NZ9F5V1T5G
Package:
SOD-923
Datasheet:
NZ9F5V1T5G
Purchasing and Inquiry
NZ9F5V1T5G Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 2μA @ 1.5V.A voltage of 5% is considered to be the maximum that can be output (Tol).Reverse leakage current reaches 2μA at its maximum.As part of the operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 5.1V.For its operation, maximum voltage - Forward (Vf) 900mV @ 10mA is provided.
NZ9F5V1T5G Features
reverse leakage current of 2μA @ 1.5V
2μA @ 1.5V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 2μA
NZ9F5V1T5G Applications
There are a lot of ON Semiconductor NZ9F5V1T5G applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
NZ9F5V1T5G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOD-923
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    80Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    2μA @ 1.5V
  • Power Dissipation
    200mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    2μA
  • Impedance-Max
    80Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    5.1V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    5.1V
  • Zener Voltage
    5.105V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Voltage Tolerance
    5%