  • NZD6V2MUT5G
NZD6V2MUT5G
advertisement
Manufacturer No:
NZD6V2MUT5G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NZD6V2MUT5G
Package:
0201 (0603 Metric)
Datasheet:
NZD6V2MUT5G
Purchasing and Inquiry
NZD6V2MUT5G Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 1μA @ 3V.5% indicates the maximum possible voltage (Tol) of 5%.Zener (Nom)'s maximum voltage is reduced to zero during operation.This device can only be operated when the working test voltage is set to 5mA.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 1.1V @ 10mA is supplied.For full operation, this device should be reverse-tested at 3V.
NZD6V2MUT5G Features
reverse leakage current of 1μA @ 3V
1μA @ 3V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
NZD6V2MUT5G Applications
There are a lot of ON Semiconductor NZD6V2MUT5G applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
NZD6V2MUT5G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    38 Weeks
  • Lifecycle Status
    CONSULT SALES OFFICE (Last Updated: 4 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0201 (0603 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    300mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Impedance
    60Ohm
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 3V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 10mA
  • Impedance-Max
    60Ohm
  • Reference Voltage
    6.2V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    6.2V
  • Zener Voltage
    6.2V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Working Test Current
    5mA
  • Reverse Current-Max
    1μA
  • Reverse Test Voltage
    3V