  • OAB800AN-11-2B
OAB800AN-11-2B
advertisement
Manufacturer No:
OAB800AN-11-2B
Manufacturer:
Orion Fans
HK JDW NO:
594-OAB800AN-11-2B
Package:
Datasheet:
OAB800AN-11-2B
Description:
FAN BLOWER 125X39MM 115VAC WIRE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
OAB800AN-11-2B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Wire
  • Housing Material
    Aluminium
  • Weight
    1.2lbs 544.3g
  • Material - Frame
    Aluminum
  • Material - Blade
    Plastic
  • Operating Temperature
    -4~176°F -20°C~80°C
  • Published
    2011
  • Series
    OAB800AN
  • Size / Dimension
    Rectangular/Rounded - 125mm Lx126mm H
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    2 Wire Leads
  • Power (Watts)
    12.00W
  • Voltage - Rated
    115VAC
  • Power Rating
    12W
  • Max Power Dissipation
    12W
  • Approval Agency
    cURus, TUV
  • Operating Supply Voltage
    115V
  • Lifetime @ Temp
    60000 Hrs @ 60°C
  • Life (Hours)
    60000 hours
  • RPM
    2100 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Blower
  • Air Flow
    22.0 CFM (0.616m3/min)
  • Noise
    39.0 dB
  • Voltage Range
    80V~120VAC
  • Static Pressure
    0.350 in H2O (87.2 Pa)