  • OD1238-12MTB
OD1238-12MTB
advertisement
Manufacturer No:
OD1238-12MTB
Manufacturer:
Orion Fans
HK JDW NO:
594-OD1238-12MTB
Package:
Datasheet:
OD1238-12MTB
Description:
FAN AXIAL 120X38MM 12VDC TERM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
OD1238-12MTB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Housing Material
    Plastic
  • Weight
    0.72lb 326.59g
  • Material - Frame
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Material - Blade
  • Operating Temperature
    14~158°F -10°C~70°C
  • Published
    2012
  • Series
    OD1238
  • Size / Dimension
    Square - 120mm Lx120mm H
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    2 Terminals
  • Voltage - Rated
    12VDC
  • Current Rating (Amps)
    0.230A
  • Approval Agency
    cURus, TUV
  • Lifetime @ Temp
    60000 Hrs @ 45°C
  • RPM
    2540 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    95.0 CFM (2.66m3/min)
  • Noise
    41.0 dB
  • Static Pressure
    0.230 in H2O (57.3 Pa)
  • Height
    120mm