  • OD1238-24HBXJ01A
OD1238-24HBXJ01A
advertisement
Manufacturer No:
OD1238-24HBXJ01A
HK JDW NO:
594-OD1238-24HBXJ01A
Package:
Datasheet:
OD1238-24HBXJ01A
Description:
FAN DC 24V 120X38MM HIGH PERF
Step5Bar-code shipping tag
OD1238-24HBXJ01A
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Weight
    0.827lb 375.12g
  • Material - Frame
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Material - Blade
  • Operating Temperature
    14~158°F -10°C~70°C
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    Square - 120mm Lx120mm H
  • Feature
    Speed Sensor (Tach)
  • Termination
    3 Wire Leads
  • Power (Watts)
    42W
  • Voltage - Rated
    24VDC
  • Max Power Dissipation
    42W
  • Current Rating
    1.75A
  • Lifetime @ Temp
    70000 Hrs @ 40°C
  • RPM
    6000 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Air Flow
    250.0 CFM (7.00m3/min)
  • Noise
    69.0 dB
  • Voltage Range
    17V~26.4VDC
  • Static Pressure
    1.480 in H2O (368.7 Pa)