  • OD172SAP-24HBXC
OD172SAP-24HBXC
advertisement
Manufacturer No:
OD172SAP-24HBXC
Manufacturer:
Orion Fans
HK JDW NO:
594-OD172SAP-24HBXC
Package:
Axial
Datasheet:
OD172SAP-24HBXC
Description:
FAN AXIAL 172X50.8MM 24VDC WIRE
Step5Bar-code shipping tag
OD172SAP-24HBXC
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Flanges
  • Package / Case
    Axial
  • Housing Material
    Aluminium
  • Material - Frame
    Aluminum
  • Material - Blade
    Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
  • Operating Temperature
    14~158°F -10°C~70°C
  • Published
    2010
  • Series
    OD172S XC
  • Size / Dimension
    Rectangular/Rounded - 172mm Lx150mm H
  • Feature
    Auto Restart
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    2 Wire Leads
  • Voltage - Rated
    24VDC
  • Power Rating
    44W
  • Current Rating
    2.3A
  • Approval Agency
    cURus, TUV
  • Lifetime @ Temp
    65000 Hrs @ 45°C
  • RPM
    4600 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    307.0 CFM (8.60m3/min)
  • Noise
    67.0 dB
  • Voltage Range
    15V~28VDC
  • Static Pressure
    1.600 in H2O (398.6 Pa)
  • Height
    150mm