  • OD280-12MB
OD280-12MB
advertisement
Manufacturer No:
OD280-12MB
Manufacturer:
Orion Fans
HK JDW NO:
594-OD280-12MB
Package:
Datasheet:
OD280-12MB
Description:
FAN AXIAL 280X89MM 12VDC WIRE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
OD280-12MB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Material - Frame
    Aluminum
  • Material - Blade
    Thermoplastic, Fiberglass Reinforced
  • Operating Temperature
    5~149°F -15°C~65°C
  • Published
    2016
  • Series
    OD280
  • Size / Dimension
    Square - 280mm Lx280mm H
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    2 Wire Leads
  • Power (Watts)
    90W
  • Voltage - Rated
    12VDC
  • Approval Agency
    cURus, TUV
  • Lifetime @ Temp
    85000 Hrs @ 35°C
  • RPM
    2200 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    1060.0 CFM (29.68m3/min)
  • Noise
    56.0 dB
  • Voltage Range
    9V~13.5VDC
  • Static Pressure
    0.650 in H2O (161.9 Pa)