  • OD3010-12MSS10A
OD3010-12MSS10A
advertisement
Manufacturer No:
OD3010-12MSS10A
Manufacturer:
Orion Fans
HK JDW NO:
594-OD3010-12MSS10A
Package:
Axial
Datasheet:
OD3010-12MSS10A
Description:
FAN AXIAL 30X10.2MM 12VDC WIRE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
OD3010-12MSS10A
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    4 Wire Leads
  • Voltage - Rated
    12VDC
  • Current Rating (Amps)
    0.090A
  • Current Rating
    90mA
  • Approval Agency
    cURus, TUV
  • Lifetime @ Temp
    60000 Hrs @ 45°C
  • RPM
    9000 RPM
  • Bearing Type
    Sealed Sleeve
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    4.0 CFM (0.112m3/min)
  • Noise
    27.0 dB
  • Voltage Range
    8V~17VDC
  • Static Pressure
    0.170 in H2O (42.3 Pa)
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Material - Frame
    Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
  • Material - Blade
  • Operating Temperature
    14~158°F -10°C~70°C
  • Published
    2010
  • Series
    OD3010
  • Size / Dimension
    Square - 30mm Lx30mm H