  • OD4020-24HSS02A
OD4020-24HSS02A
advertisement
Manufacturer No:
OD4020-24HSS02A
Manufacturer:
Orion Fans
HK JDW NO:
594-OD4020-24HSS02A
Package:
Axial
Datasheet:
OD4020-24HSS02A
Description:
FAN AXIAL 40X20MM 24VDC WIRE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
OD4020-24HSS02A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Material - Frame
    Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
  • Material - Blade
  • Operating Temperature
    -4~176°F -20°C~80°C
  • Published
    2010
  • Series
    OD4020
  • Size / Dimension
    Square - 40mm Lx40mm H
  • Feature
    Locked Rotor Sensor
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    3 Wire Leads
  • Voltage - Rated
    24VDC
  • Current Rating (Amps)
    0.070A
  • Current Rating
    70mA
  • Approval Agency
    cURus, TUV
  • Lifetime @ Temp
    45000 Hrs @ 45°C
  • RPM
    7800 RPM
  • Bearing Type
    Sealed Sleeve
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    9.0 CFM (0.252m3/min)
  • Noise
    32.0 dB
  • Voltage Range
    10V~27VDC
  • Static Pressure
    0.300 in H2O (74.7 Pa)