  • OD4028-12HB01A
OD4028-12HB01A
advertisement
Manufacturer No:
OD4028-12HB01A
Manufacturer:
Orion Fans
HK JDW NO:
594-OD4028-12HB01A
Package:
Axial
Datasheet:
OD4028-12HB01A
Description:
FAN AXIAL 40X28MM 12VDC WIRE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
OD4028-12HB01A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Material - Frame
    Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
  • Material - Blade
  • Operating Temperature
    -4~176°F -20°C~80°C
  • Published
    2010
  • Series
    OD4028
  • Size / Dimension
    Square - 40mm Lx40mm H
  • Feature
    Speed Sensor (Tach)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    3 Wire Leads
  • Voltage - Rated
    12VDC
  • Current Rating (Amps)
    0.200A
  • Depth
    28mm
  • Current Rating
    200mA
  • Approval Agency
    cURus, TUV
  • Operating Supply Voltage
    12V
  • Lifetime @ Temp
    60000 Hrs @ 45°C
  • RPM
    8800 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    12.0 CFM (0.336m3/min)
  • Power Consumption
    2.64W
  • Noise
    37.0 dB
  • Voltage Range
    7V~14VDC
  • Static Pressure
    0.320 in H2O (79.7 Pa)
  • Height
    40mm