  • OD8025-24HBIP5501A
OD8025-24HBIP5501A
advertisement
Manufacturer No:
OD8025-24HBIP5501A
Manufacturer:
Orion Fans
HK JDW NO:
594-OD8025-24HBIP5501A
Package:
Axial
Description:
FAN AXIAL 80X25MM 24VDC WIRE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
OD8025-24HBIP5501A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Weight
    0.191lb 86.64g
  • Material - Frame
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Material - Blade
  • Operating Temperature
    -4~167°F -20°C~75°C
  • Published
    2010
  • Series
    OD8025
  • Size / Dimension
    Square - 80mm Lx80mm H
  • Feature
    Auto Restart, Speed Sensor (Tach)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    3 Wire Leads
  • Power (Watts)
    1.44W
  • Voltage - Rated
    24VDC
  • Current Rating (Amps)
    0.110A
  • Ingress Protection
    IP55 - Dust Protected, Water Resistant
  • Approval Agency
    cURus, TUV
  • Lifetime @ Temp
    65000 Hrs @ 45°C
  • RPM
    3100 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    40.0 CFM (1.12m3/min)
  • Noise
    35.0 dB
  • Static Pressure
    0.160 in H2O (39.8 Pa)