  • OD8032-12LB
OD8032-12LB
advertisement
Manufacturer No:
OD8032-12LB
Manufacturer:
Orion Fans
HK JDW NO:
594-OD8032-12LB
Package:
Axial
Datasheet:
OD8032-12LB
Description:
FAN AXIAL 80.5X32MM 12VDC WIRE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
OD8032-12LB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Housing Material
    Plastic
  • Material - Frame
    Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
  • Material - Blade
  • Operating Temperature
    -4~176°F -20°C~80°C
  • Published
    2011
  • Series
    OD8032
  • Size / Dimension
    Square - 80.5mm Lx80.5mm H
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    2 Wire Leads
  • Voltage - Rated
    12VDC
  • Power Rating
    350mW
  • Current Rating (Amps)
    0.350A
  • Current Rating
    350mA
  • Approval Agency
    cURus, TUV
  • Lifetime @ Temp
    60000 Hrs @ 40°C
  • RPM
    3000 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    40.0 CFM (1.12m3/min)
  • Noise
    31.0 dB
  • Voltage Range
    8V~17VDC
  • Static Pressure
    0.200 in H2O (49.8 Pa)
  • Height
    80.5mm