  • OD9238-12HHBXC
OD9238-12HHBXC
advertisement
Manufacturer No:
OD9238-12HHBXC
Manufacturer:
Orion Fans
HK JDW NO:
594-OD9238-12HHBXC
Package:
Datasheet:
OD9238-12HHBXC
Description:
DC FAN 12V 92X92X38MM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
OD9238-12HHBXC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Material - Frame
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Material - Blade
  • Operating Temperature
    -4~158°F -20°C~70°C
  • Series
    OD9238
  • Size / Dimension
    Square - 92mm Lx92mm H
  • Feature
    Auto Restart, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    4 Wire Leads
  • Power (Watts)
    42W
  • Voltage - Rated
    12VDC
  • Current Rating (Amps)
    3.5A
  • Approval Agency
    cURus, TUV
  • Lifetime @ Temp
    50000 Hrs @ 40°C
  • RPM
    8000 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    174.0 CFM (4.87m3/min)
  • Noise
    68.0 dB
  • Static Pressure
    1.700 in H2O (423.5 Pa)