  • ODB17567-12HB10A
ODB17567-12HB10A
advertisement
Manufacturer No:
ODB17567-12HB10A
Manufacturer:
Orion Fans
HK JDW NO:
594-ODB17567-12HB10A
Package:
Datasheet:
ODB17567-12HB10A
Description:
FAN IMP MTRZD 175X67MM 12VDC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ODB17567-12HB10A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Weight
    1.98lbs 900g
  • Material - Frame
    Aluminum
  • Material - Blade
    Thermoplastic
  • Operating Temperature
    14~149°F -10°C~65°C
  • Published
    2017
  • Size / Dimension
    Round - 175mm Dia
  • Feature
    PWM Control, Speed Sensor (Tach)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    4 Wire Leads
  • Power (Watts)
    50.4W
  • Voltage - Rated
    12VDC
  • Current Rating (Amps)
    4.2A
  • Approval Agency
    CE, TUV
  • Lifetime @ Temp
    40000 Hrs @ 40°C
  • RPM
    3000 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Motorized Impellers
  • Air Flow
    298.0 CFM (8.34m3/min)
  • Noise
    64.0 dB
  • Voltage Range
    8V~14VDC
  • Static Pressure
    1.380 in H2O (343.7 Pa)