  • ODB600PT-24MB
ODB600PT-24MB
advertisement
Manufacturer No:
ODB600PT-24MB
Manufacturer:
Orion Fans
HK JDW NO:
594-ODB600PT-24MB
Package:
120
Datasheet:
ODB600PT-24MB
Description:
FAN BLOWER 120.5X32MM 24VDC WIRE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ODB600PT-24MB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Wire
  • Package / Case
    120
  • Housing Material
    Plastic
  • Material - Frame
    Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
  • Material - Blade
  • Operating Temperature
    -4~176°F -20°C~80°C
  • Published
    2011
  • Series
    ODB600PT
  • Size / Dimension
    Square/Rounded - 120.5mm Lx120.5mm H
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    2 Wire Leads
  • Voltage - Rated
    24VDC
  • Current Rating (Amps)
    0.300A
  • Current Rating
    300mA
  • Approval Agency
    cURus
  • Operating Supply Voltage
    26.4V
  • RPM
    2500 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Blower
  • Air Flow
    25.0 CFM (0.700m3/min)
  • Noise
    42.0 dB
  • Voltage Range
    10V~29VDC
  • Static Pressure
    0.470 in H2O (117.1 Pa)
  • Height
    120.5mm