  • OMAP3515DCBC
OMAP3515DCBC
advertisement
Manufacturer No:
OMAP3515DCBC
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-OMAP3515DCBC
Package:
515-VFBGA, FCBGA
Datasheet:
Description:
0.5mm ARM? Cortex?-A8 Microprocessor OMAP-35xx Series OMAP3515 515-Pin 600MHz 1.8V 515-VFBGA, FCBGA
Purchasing and Inquiry
OMAP3515DCBC Overview
With a packing size of 515-VFBGA, FCBGA, this embedded microprocessor is ideal for international shipping. The packaging method Tray provides high reliability. The CPU has 1 Core 32-Bit cores/Bus width. K0°C~90°C TJw what the operating temperature is around 0°C~90°C TJ. The OMAP-35xx series contains it. Core-wise, this CPU has a ARM? Cortex?-A8 processor. LPDDR RAM controllers are used by this CPU. This microprocessor features interfaces HDQ/1-Wire, I2C, McBSP, McSPI, MMC/SD/SDIO, UART. 1.8V 3.0V is the CPU's I/O address. I would rate this as a DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER for the uPs/uCs/Peripheral ICs type. OMAP3515 is a good way to search for variants of the microprocessor. Total terminations are 515. With a 1.8V voltage supply, the part should be turned on and run. A 600MHz frequency is used by the CPU. Detailed functions for 515 pins can be found in the datasheets. The embedded microprocessor is a typical Graphics Processors. To transfer data, there is a bandwidth of 32b. 515 pins are injected into the part body. In many applications, this CPU is mounted with a Surface Mount bus. 1.35V is the CPU core voltage. RAM (Random Access Memory) is designed to be 64kB. In a normal situation, users should not supply the CPU microprocessor with a voltage higher than 1.89V. It is recommended to feed the CPU microprocessor with a voltage of 1.71V. The CPU's idle time can be determined by 12 counters. 3 UART (Universal Asynchro3us Receiver/Transmitter) channels are provided with this CPU microprocessor
OMAP3515DCBC Features
ARM? Cortex?-A8 Core
32b-Bit Data Bus Width
64kB RAM
OMAP3515DCBC Applications
There are a lot of Texas Instruments OMAP3515DCBC Microprocessor applications.
  • Communication-bluetooth, Wi-Fi, radio
  • Switches
  • PDAs, game consoles
  • Entertainment-radios, CD players, televisions
  • Hearing aids
  • Office automation equipment and computer peripherals
  • Oscilloscopes
  • Xbox
  • Teletext terminals
  • Fire alarms
Step5Bar-code shipping tag
OMAP3515DCBC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    515-VFBGA, FCBGA
  • Number of Pins
    515
  • Operating Temperature
    0°C~90°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Series
    OMAP-35xx
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    515
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Subcategory
    Graphics Processors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    600MHz
  • Base Part Number
    OMAP3515
  • Pin Count
  • Voltage
    1.35V
  • Interface
    I2C, MMC, SDIO, UART, USB
  • Max Supply Voltage
    1.89V
  • Min Supply Voltage
    1.71V
  • RAM Size
    64kB
  • Memory Type
    L2 Cache, ROM, SRAM
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-A8
  • Data Bus Width
    32b
  • Number of Timers/Counters
    12
  • Core Architecture
    ARM
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
    YES
  • Format
    FLOATING POINT
  • Voltage - I/O
    1.8V 3.0V
  • Number of UART Channels
    3
  • Number of Cores/Bus Width
    1 Core 32-Bit
  • Graphics Acceleration
  • RAM Controllers
    LPDDR
  • USB
    USB 1.x (3), USB 2.0 (1)
  • Additional Interfaces
    HDQ/1-Wire, I2C, McBSP, McSPI, MMC/SD/SDIO, UART
  • Co-Processors/DSP
    Multimedia; NEON™ SIMD
  • Barrel Shifter
    NO
  • Internal Bus Architecture
    MULTIPLE
  • Display & Interface Controllers
    LCD
  • Height Seated (Max)
    0.9mm