  • OV14ZWW-3
OV14ZWW-3
advertisement
Manufacturer No:
OV14ZWW-3
HK JDW NO:
861-OV14ZWW-3
Package:
Datasheet:
OV14ZWW-3
Description:
LED OPTIMAL XIV WARM WHT 1400MA
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
OV14ZWW-3
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to OV14ZWW-3.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Number of Pins
    6
  • Shape
    ROUND
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2009
  • Series
    Optimal XIV Star
  • Size / Dimension
    19.90mm Dia
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • Type
    LED Module
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Color
    White, Warm
  • Power Rating
    16W
  • Max Power Dissipation
    16W
  • Number of Functions
    1
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Starboard
  • Max Current Rating
    1.4A
  • Power Dissipation
    16W
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    10V
  • Viewing Angle
    120°
  • Forward Current
    1.4A
  • Lens Style
    Dome, Domed
  • Lumens/Watt @ Current - Test
    39 lm/W
  • CCT (K)
    3300K
  • Lens Type
    Domed
  • Illumination Color
    White
  • Temperature - Test
    25°C
  • Flux @ Current/Temperature - Test
    550lm Typ
  • Power Consumption
    16W
  • Luminous Flux
    550 lm
  • Light Emitting Surface (LES)
    8.18mm Dia
  • Height
    5.00mm