  • OWA-90U-48
OWA-90U-48
advertisement
Manufacturer No:
OWA-90U-48
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
HK JDW NO:
495-OWA-90U-48
Package:
100
Datasheet:
OWA-90U-48
Description:
AC/DC ADAPTER
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
OWA-90U-48
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Package / Case
    100
  • Number of Pins
    6
  • Weight
    830.074037g
  • Series
    OWA-90U (90W)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Depth
    63mm
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    UL
  • Efficiency
    91 %
  • Output Voltage
    48V
  • Output Type
    Fixed
  • Voltage - Output 1
    48V
  • Output Current
    1.88A
  • Output Power
    90.24W
  • Current - Output 1
    1.88A
  • Max Output Power
    90.24W
  • Max Input Current
    950mA
  • Height
    37.5mm
  • Length
    171mm
  • Width
    63mm