  • P10-14SLF-L
P10-14SLF-L
advertisement
Manufacturer No:
P10-14SLF-L
Manufacturer:
Panduit Corp
HK JDW NO:
583-P10-14SLF-L
Package:
Datasheet:
P10-14SLF-L
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
P10-14SLF-L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Contact Material
    Copper
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Pan-Term®
  • Published
    2001
  • Feature
    Serrated Termination
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Crimp
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Depth
    11.43mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Wire Gauge
    10-12 AWG
  • Wire Gauge (Max)
    12 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    10 AWG
  • Terminal and Terminal Block Type
    FORK TERMINAL
  • Insulation
    Non-Insulated
  • Terminal Type
    Spring, Snap
  • Stud/Tab Size
    1/4 Stud
  • Terminal Gender
    FEMALE
  • Tongue Inside Opening
    0.250 (6.35mm)
  • Diameter
    559mm
  • Length
    19.304mm
  • Width
    11.4mm
  • Length - Overall
    0.760 19.30mm
  • Diameter - Inside
    330 mm
  • Width - Outer Edges
    0.450 11.43mm