  • P1100SCMCLRP
P1100SCMCLRP
advertisement
Manufacturer No:
P1100SCMCLRP
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-P1100SCMCLRP
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
P1100SCMCLRP
Description:
SIDAC MC UNI 90V 400A DO-214AA
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
P1100SCMCLRP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AA, SMB
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • Series
    SIDACtor®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Capacitance
    70pF
  • Subcategory
    Silicon Surge Protectors
  • Voltage - Rated DC
    90V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Current Rating
    2.2A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    100A
  • Peak Pulse Current
    400A
  • Hold Current
    150mA
  • Trigger Device Type
    SILICON SURGE PROTECTOR
  • Voltage - Off State
    90V
  • Non-Repetitive Pk On-state Cur
    30 A
  • Voltage - Breakover
    130V
  • Voltage - On State
    5V