  • MMT10B350T3G
MMT10B350T3G
advertisement
Manufacturer No:
MMT10B350T3G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-MMT10B350T3G
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
MMT10B350T3G
Description:
THYRISTOR 300V 100A SMB
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MMT10B350T3G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AA, SMB
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    179.991122mg
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Capacitance
    85pF
  • Subcategory
    Silicon Surge Protectors
  • Voltage - Rated DC
    350V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Peak Pulse Current
    100A
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    300V
  • Hold Current
    300mA
  • Trigger Device Type
    SILICON SURGE PROTECTOR
  • Current - Hold (Ih)
    150mA
  • Voltage - Breakover
    400V
  • Voltage - On State
    5V