  • SMP50-220
SMP50-220
advertisement
Manufacturer No:
SMP50-220
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-SMP50-220
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
SMP50-220
Description:
TRISIL 50A 220V BIDIRECT SMA
Step5Bar-code shipping tag
SMP50-220
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to SMP50-220.
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 6 months ago)
  • Package / Case
    DO-214AC, SMA
  • Number of Pins
    2
  • Series
    SMP, TRISIL™
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    25pF
  • Subcategory
    Silicon Surge Protectors
  • Voltage - Rated DC
    220V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Base Part Number
    SMP50
  • Pin Count
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Operating Supply Voltage
    198V
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Bidirectional
  • Configuration
    SINGLE
  • Peak Pulse Current
    150A
  • Reverse Standoff Voltage
    198V
  • Max Surge Current
    50A
  • Breakdown Voltage
    220V
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    220V
  • Hold Current
    150mA
  • Trigger Device Type
    SILICON SURGE PROTECTOR
  • Current - Hold (Ih)
    150mA
  • Voltage - Breakover
    293V
  • Height
    2.03mm
  • Length
    4.6mm
  • Width
    2.95mm