  • P1252.152NLT
P1252.152NLT
advertisement
Manufacturer No:
P1252.152NLT
Manufacturer:
Pulse Electronics Power
HK JDW NO:
664-P1252.152NLT
Package:
Nonstandard
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
P1252.152NLT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Core Material
    Ferrite
  • Operating Temperature
    -40°C~130°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    P1252NL
  • Size / Dimension
    0.879Lx0.596W 22.33mmx15.14mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    15.14mm
  • Current Rating
    15A
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    1.5μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    4mOhm Max
  • Max DC Current
    15A
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Current - Saturation
    25A
  • Case/Size Code
    8759
  • DC Current
    15A
  • Special Feature
    INDUCTANCE MEASURED WITH PEAK DC CURRENT
  • Height
    7.49mm
  • Height Seated (Max)
    0.295 7.49mm