  • P160KNP-0EC15A250K
P160KNP-0EC15A250K
advertisement
Manufacturer No:
P160KNP-0EC15A250K
HK JDW NO:
860-P160KNP-0EC15A250K
Package:
Description:
POT 250K OHM 1/10W PLASTIC LOG
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
P160KNP-0EC15A250K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Resistive Material
    Conductive Plastic
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2007
  • Series
    P160
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    250kOhm
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Actuator Type
    Slotted
  • Bushing Thread
    M7 x 0.75
  • Adjustment Type
    User Defined
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Logarithmic
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Rotation
    300°
  • Size - Body
    Round - 0.669Dia x 0.374 H 17.00mmx9.50mm
  • Number of Gangs
    1
  • Actuator Length
    0.591 15.00mm