  • PDB241-E420K-254B0
PDB241-E420K-254B0
advertisement
Manufacturer No:
PDB241-E420K-254B0
HK JDW NO:
103-PDB241-E420K-254B0
Package:
Description:
Res Carbon Film POT 250K Ohm 20% 0.5W(1/2W) 1(Elec)/1(Mech)Turn 6mm (31.8 X 24 X 28mm) Solder Lug Panel Mount
Step5Bar-code shipping tag
PDB241-E420K-254B0
  • Taper
    Linear
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Size - Body
    Round - 0.945Dia x 0.465 H 24.00mmx11.80mm
  • Diameter
    24mm
  • Length
    31.8mm
  • Actuator Length
    0.787 20.00mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mount
    Bushing, Panel
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2002
  • Tolerance
    ±20%
  • Resistance
    250kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -10°C
  • Composition
    Carbon, Potentiometer
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Voltage - Rated
    500V
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Power Rating
    500mW
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Depth
    24mm
    PDB241
  • Military Standard
    Not
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W