  • P16NM222MAB15
P16NM222MAB15
advertisement
Manufacturer No:
P16NM222MAB15
HK JDW NO:
875-P16NM222MAB15
Package:
Datasheet:
P16NM222MAB15
Description:
POT 2.2K OHM 1W CERMET LINEAR
Step5Bar-code shipping tag
P16NM222MAB15
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Terminal Shape
    LUG
  • Resistive Material
    Cermet
  • Mounting Hole Diameter
    10 mm
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    P16
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±150ppm/°C
  • Resistance
    2.2kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Power Rating
    1W
  • Voltage - Rated DC
    350V
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Construction
    Fully Sealed
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Actuator Type
    Knob
  • Working Voltage
    46.9V
  • Rated Temperature
    40°C
  • Bushing Thread
    M10 x 0.75
  • Adjustment Type
    User Defined
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Hole Diameter
    10 mm
  • Actuator Orientation
    HORIZONTAL
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.630 (16.00mm)
  • Rotation
    300°
  • Ganging Number
    1
  • Size - Body
    Round - 0.630Dia x 0.402 H 16.00mmx10.20mm
  • Diameter
    16mm
  • Length
    8.5mm
  • Actuator Length
    0.370 9.40mm