  • P230-2FA25BR10K
P230-2FA25BR10K
advertisement
Manufacturer No:
P230-2FA25BR10K
HK JDW NO:
860-P230-2FA25BR10K
Package:
Datasheet:
P230-2FA25BR10K
Description:
POTENTIOMETER
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
P230-2FA25BR10K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Resistive Material
    Conductive Plastic
  • Published
    2010
  • Series
    P230
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Resistance
    10kOhm
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Actuator Type
    Flatted
  • Bushing Thread
    3/8-32
  • Adjustment Type
    User Defined
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.250 (6.35mm)
  • Rotation
    300°
  • Number of Gangs
    1
  • Actuator Length
    0.984 25.00mm