  • P25LE-050S-DA
P25LE-050S-DA
advertisement
Manufacturer No:
P25LE-050S-DA
Manufacturer:
3M
HK JDW NO:
2-P25LE-050S-DA
Package:
Datasheet:
P25LE-050S-DA
Description:
CONN SOCKET 50POS IDC 30AWG GOLD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
P25LE-050S-DA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Contact Material
    Bronze
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Housing Material
    Polyphenylene
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Series
    P25LE
  • Feature
    Feed Through, Strain Relief
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Through Hole
  • Connector Type
    Socket
  • Number of Positions
    50
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Color
    Brown
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Female
  • Voltage - Rated
    300V
  • Fastening Type
    Latch Lock/Eject Hooks
  • Contact Type
    Outer Shroud Contact
  • Pitch
    0.050 1.27mm
  • Orientation
    Right Angle
  • Depth
    6.6mm
  • Current Rating
    500mA
  • Contact Finish
    Gold
  • Contact Gender
    Female
  • Wire Gauge
    30 AWG
  • Max Current Rating
    500mA
  • Wire/Cable Type
    Ribbon
  • Wire/Cable Gauge
    30 AWG
  • Cable Termination
    IDC
  • Wire Type
    Ribbon Cable
  • Length
    51.68mm
  • Contact Finish Thickness
    Flash
  • Stack Height
    11.8mm