  • P260P-D1AS3CB10K
P260P-D1AS3CB10K
advertisement
Manufacturer No:
P260P-D1AS3CB10K
HK JDW NO:
860-P260P-D1AS3CB10K
Package:
Datasheet:
P260P-D1AS3CB10K
Description:
POTENTIOMETER
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
P260P-D1AS3CB10K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Resistive Material
    Conductive Plastic
  • Published
    2009
  • Series
    P260
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Resistance
    10kOhm
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Termination Style
    PC Pins
  • Actuator Type
    Slotted
  • Bushing Thread
    1/4-32
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.126 (3.20mm)
  • Rotation
    295°
  • Actuator Length
    0.787 20.00mm