  • P260T-S2BS2CC100K
P260T-S2BS2CC100K
advertisement
Manufacturer No:
P260T-S2BS2CC100K
HK JDW NO:
850-P260T-S2BS2CC100K
Package:
Datasheet:
Description:
POT 100K OHM 1/4W PLASTIC LOG
Step5Bar-code shipping tag
P260T-S2BS2CC100K
    Conductive Plastic
  • Mfr
    TT Electronics/BI
  • Series
    P260
  • Tolerance
    ±10%
  • Temperature Coefficient
  • Power (Watts)
    0.25W, 1/4W
  • Termination Style
    PC Pins
  • Actuator Type
    Slotted
  • Bushing Thread
    3/8-32
  • Adjustment Type
    Top Adjustment
  • Taper
    Reverse Logarithmic
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.250" (6.35mm)
  • Rotation
    295°
  • Size - Body
    Square - 0.500" x 0.500" Face x 0.799" H (12.70mm x 12.70mm x 20.30mm)
  • Number of Gangs
    2
  • Resistance (Ohms)
    100k
  • Actuator Length
    0.630" (16.00mm)