  • P4KE300C
P4KE300C
advertisement
Manufacturer No:
P4KE300C
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-P4KE300C
Datasheet:
P4KE300C
Step5Bar-code shipping tag
P4KE300C
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to P4KE300C .
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    DO-204AL, DO-41, Axial
  • Supplier Device Package
    DO-204AL (DO-41)
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    P4KE
  • Published
    2009
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Axial
  • Type
    Zener
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    General Purpose
  • Power Rating
    400W
  • Voltage - Rated DC
    300V
  • Operating Supply Voltage
    256V
  • Polarity
    Bidirectional
  • Number of Channels
  • Voltage - Breakdown (Min)
    270V
  • Power - Peak Pulse
    400W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    1A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    434.7V
  • Clamping Voltage
    434.7V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    256V
  • Peak Pulse Current
    1A
  • Reverse Standoff Voltage
    256V
  • Max Surge Current
    1A
  • Peak Pulse Power
    400W
  • Breakdown Voltage
    285V
  • Bidirectional Channels
    1
  • Number of Bidirectional Channels
  • Diameter
    2.7mm
  • Length
    5.2mm