  • P6KE27A-B
P6KE27A-B
advertisement
Manufacturer No:
P6KE27A-B
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-P6KE27A-B
Package:
DO-204AC, DO-15, Axial
Datasheet:
P6KE27A-B
Step5Bar-code shipping tag
P6KE27A-B
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Package / Case
    DO-204AC, DO-15, Axial
  • Number of Pins
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    P6KE
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
    2
  • Termination
    Axial
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Power Rating
    600W
  • Voltage - Rated DC
    27V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    23.1V
    SINGLE
  • Leakage Current
    1μA
  • Power Dissipation-Max
    5W
    No
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    37.5V
  • Clamping Voltage
    37.5V
  • Peak Pulse Current
    16.3A
  • Reverse Standoff Voltage
    23.1V
  • Max Surge Current
    16A
  • Peak Pulse Power
    600W
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    25.7V
  • Reverse Breakdown Voltage
    25.7V
  • Diameter
    3.6mm
  • Length
    7.6mm