  • P6KE510CA-B
P6KE510CA-B
advertisement
Manufacturer No:
P6KE510CA-B
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-P6KE510CA-B
Package:
DO-204AC, DO-15, Axial
Datasheet:
P6KE510CA-B
Description:
Quantity:
In Stock : 622
Step5Bar-code shipping tag
P6KE510CA-B
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    DO-204AC, DO-15, Axial
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    P6KE
  • Published
    2014
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Form
    WIRE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    O-PALF-W2
  • Polarity
    BIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    5W
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Voltage - Breakdown (Min)
    485V
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    900mA
  • Clamping Voltage
    698V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    434V
  • Peak Pulse Current
    900mA
  • Reverse Standoff Voltage
    434V
  • Peak Pulse Power
    600W
  • Breakdown Voltage
    510V