  • PA-120P-13P
PA-120P-13P
advertisement
Manufacturer No:
PA-120P-13P
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
HK JDW NO:
495-PA-120P-13P
Package:
Datasheet:
Description:
BATT CHRGR OPEN FRAME 13.8V 7.2A
Step5Bar-code shipping tag
PA-120P-13P
  • Part Status
    Last Time Buy
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Open Frame
  • Max Power Dissipation
    120W
  • Termination Style
    Rectangular Connector
  • Approval Agency
    CB, CE, cULus, GS
  • Output Voltage
    13.8V
  • Max Output Current
    7.2A
  • Voltage - Input
    88V~132VAC 176V~264VAC
  • Power - Max
    99.36W
  • Max Output Power
    99.36W
  • Battery Chemistry
    Lead Acid
  • Number of Cells
    1
  • Battery Cell Size
    12V
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    1240g
  • Operating Temperature
    -10°C~45°C
  • Series
    PA-120
  • Size / Dimension
    5.67Lx3.54W x 1.30 H 144.0mmx90.0mmx33.0mm