  • PA-120P-27C
PA-120P-27C
advertisement
Manufacturer No:
PA-120P-27C
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
HK JDW NO:
495-PA-120P-27C
Package:
120
Datasheet:
PA-120P-27C
Description:
BATT CHARGER ENCLOSED 27.6V 4.3A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PA-120P-27C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Mounting Type
    Desktop
  • Package / Case
    120
  • Weight
    1240g
  • Operating Temperature
    -10°C~45°C
  • Series
    PA-120
  • Size / Dimension
    7.09Lx3.78W x 1.93 H 180.0mmx96.0mmx49.0mm
  • Feature
    LED Indicator
  • Part Status
    Last Time Buy
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Enclosed
  • Max Power Dissipation
    120W
  • Termination Style
    DIN, 3 Pin
  • Approval Agency
    CB, CE, cULus, GS
  • Output Voltage
    27.6V
  • Max Output Current
    4.3A
  • Voltage - Input
    88V~132VAC 176V~264VAC
  • Output Current
    4.3A
  • Output Power
    118.68W
  • Max Output Power
    118.68W
  • Battery Chemistry
    Lead Acid
  • Number of Cells
    1
  • Battery Cell Size
    24V
  • Voltage - Nominal
    27.6V